top of page

Tavuk Kümesi Tozundan Kaynaklanan Ciddi Sağlık Sorunlarının Önlenmesi

Tavuk kümesi tozu sağlığınıza nasıl zarar verebilir.

Kümes tozu olarak da bilinen tavuk kümesi tozu, tavuğunuzun barınma alanında doğal olarak bulunan yatak malzemesi, tavuk pisliği, kuş yemi ve diğer bileşenlerin bir karışımıdır. Kaçınılması kuşkusuz zor olsa da, dikkatli olmazsanız tavuk kümesi tozunun sağlık açısından önemli sonuçları olabilir.


Kümes tozu, ticari kümeslerde çalışanlar için en sorunlu olanıdır ve arka bahçe sürülerinin sahipleri için sorunlara neden olma olasılığı daha düşüktür. Ancak yine de öksürük, nefes darlığı, kaşıntı, sulanma, astım ve grip benzeri semptomlar gibi önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Sağlığınız ve kümes söz konusu olduğunda başka faktörler de rol oynar.

Örneğin tavuk kümesleri de amonyak içerir.Tavuk kümesi tozu sadece sizin için zararlı değildir. Tavuklarınız için de zararlıdır. Herkesi sağlıklı tutmak için düzenli temizlik şarttır. Ayrıca kümesinizdeki havalandırmayı iyileştirerek, yatak takımlarını değiştirerek, solunum maskesi kullanarak ve sürünüzü nispeten küçük tutarak da yardımcı olabilirsiniz.


ürünlerimizle ilgili bilgi almak için lütfen linke tıklayın

12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page