top of page

Tavuğunuzun Tırnaklarını Nasıl Kesersiniz? Neden Kesmek Gerekir?

Tavuğunuzun Tırnaklarını Nasıl Kesersiniz? Tavuğuna "pedikür" yapmak göründüğü kadar garip değil. Deri sorunları ve diğer rahatsızlıklar için tavuğunuzun ayaklarını zaman zaman kontrol etmek önemlidir ve tırnaklarını kesmek, sağlıklı bir sürüyü yönetmenin sadece bir parçasıdır.


tavuklarınızın tırnaklarının güzel ve kısa olduğundan emin olmak, aslında sağlıklı bir sürü yönetmenin önemli bir parçasıdır

Tavuğunuzun tırnaklarını neden kontrol etmeniz gerekiyor? Tavuklarınızın ayaklarını zaman zaman kontrol etmek (pullu akarlar ve diğer rahatsızlıklar için) iyi bir uygulama olmakla kalmaz, aynı zamanda hızlı bir göz atmak diğer yaralanmaları önlemeye yardımcı olabilir. Bunun nedeni, aşırı büyümüş tırnakları olan tavukların yürümekte ve doğal ayak pozisyonunu tutmakta zorlanması veya istemeden gözlerini kaşıyıp enfeksiyona neden olabilmesidir. Aşırı büyümüş tırnaklar kıvrılmaya başlar ve sağlıklı bir tavuk için sıkıntı yaratır.


Sorun normalden daha yumuşak kümes zeminlerinden, kafeste bakılmaktan yada kuluçka eğiliminde olan ve haftalarca yuvada oturan tavuklarda görülür Bazen tavuklar, tırnaklarını düzgün bir şekilde "törpülemek" için pürüzlü bir yüzeyi yeterince çizmezler ve zamanla tırnaklar aşındıklarından daha hızlı uzar. Daha yaşlı veya daha az aktif tavuklar da aşırı büyümüş tırnaklara eğilimlidir ve ciddi şekilde kıvrılmış tırnaklardan kaynaklanan ağrı, onları gerektiği kadar zıplamaktan veya kaşımaktan alıkoyuyorsa, durum daha da kötüleşir.


Neyse ki, bir tavuğun tırnaklarını kesmek, bir köpeğin tırnaklarını veya en azından benim köpeğimin tırnaklarını kesmekten çok daha kolaydır. Köpeklerim için kullandığım aynı makas tipi tırnak makaslarını kullanıyorum; Pürüzlü kenarlar olmadan kolayca ve pürüzsüzce tutturduklarını görüyorum.Tavuğunuzu nasıl güvenle tutabilirsiniz? Tırnak kesmeye hazırlanmak için bir tavuğu tutmanın iki yolu vardır, ikinci bir çift el yardımı olsun ya da olmasın. Tercih ettiğim yöntem, kanatlarını çırpmasını önlemek için tavuğu bir havluya sıkıca sarmaktır (bir bebeği kundaklıyormuşsunuz gibi). İlk kez tavuğu tutan birçok kişi bu pozisyonu her iki taraf için de daha rahat ve güvenli bulabilir.


Diğer yöntem ise tavuğu ayaktayken almak, ellerinizin kanatlarının üzerinde olduğundan emin olmak, sonra yavaşça ve nazikçe sırtına ve kucağınıza çevirmek. Bir evcil hayvan gibi göğsünü okşayarak tavuğunuzla daha fazla bağ kurabilirsiniz.


Tavuklar, daha önce hiç tutmadıysanız, aslında kucaklaşmayı ve sırtlarında olmayı severler. Bu pozisyonda son derece uysaldırlar ve tırnaklarını incelemeniz ve kesmeniz için size bolca zaman tanırlar. Kucağınızda rahat olduklarında, tırnaklarını kesmek için iki elinizi kullanabilmeniz için hareketsiz kalırlar (veya eşiniz kesmeyi yaparken siz onları kucaklamaya devam edebilirsiniz). Tavuğunuzun ayak tırnaklarını nasıl kesersiniz? Bir tavuğun tırnaklarını ilk kez kesmek korkutucu gelebilir, ancak bu adımları izleyin ve hiç sorun yaşamayacaksınız. İlk olarak, tırnakların temiz olduğundan emin olun; Neler olduğunu görebilmek için genellikle nemli bir bez alıp tırnaklarına yapışan çamurları silelim.


Ardından, tırnak damarının nerede olduğunu belirlemek için ışıktaki tırnağa bakın. Yandan göremiyorsanız, tırnağın üstünden veya altından bakmayı deneyin. (Gerekirse, daha iyi bir görünüm için bir el feneri açanilirsiniz)


Bir tavuğun tırnağındaki damar bir köpeğin tırnağındaki ile aynıdır. Tırnağa kan sağlayan tırnak şaftının içindeki küçük bir damardır. Kesildiğinde (bazen bolca) kanar ve alışkın değilseniz korkutucu bir görüntü olabilir. Tırnqktaki fazlalığı hızlı bir şekilde çok derinden kesmeniz de acı verici olabilir (aynı şekilde kendi tırnağınızın pembe kısmını keserseniz de acıtabilir). Hızlı kesmek tavuğunuzun ölümüne neden olmaz (ve sizi kötü bir tavuk yetistiricisi yapmaz), ancak kanama olursa durdurmak önemlidir, bu nedenle yakınlarda un, mısır nişastası ve mavi antiseptik deri spreyi bulundurun. Damar, tırnaktan geçen pembe bir çizgi olarak görünür. Tirnqk fazlasını birkaç milimetre sonra , tırnağın ucuna daha yakın olacak şekilde kesmelisin. Tırnağın çok kısa olması gerekmez, ancak altında kıvrılmayacak kadar kısa olmalıdır.


Çabuk göremiyorsanız, tırnak renginin yavaş yavaş açıktan karanlığa geçtiğini fark edene kadar bir seferde yalnızca 1mm ila 2 mm klipsleyin; koyu renk, damara yakın olduğunuzu gösterir. Bir elinizle tavuğunuzun ayak bileklerini tutun (bu onu stabilize etmeye yardımcı olur) ve diğer elinizle her bir ayak parmağını değerlendirin ve gerektiği gibi klipsleyin. Sabit tutmanız gerekiyorsa, her bir parmağınızı başparmağınız ve işaret parmağınız arasında tutmanıza da yardımcı olur.Tırnağı çok kısa keserseniz ne yapmalısınız? Aşırı heveslenirseniz ve çabuk keserseniz, kanamayı durdurmak için tavuğunuzun ayağını küçük bir bardak un, mısır nişastası (ya da bir kanamayı durdurucu kalemle tedavi edin). Etkilenen tırnağı toz içinde birkaç saniye tutun ve kan pıhtılaşmaya başlayana kadar sabit basınç uygulayın.

442 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page